Strona główna Falowniki
Falowniki

Sterowanie dmuchawą:

Układ falownika z wbudowanym sterownikiem PLC, umożliwia podłączenie sondy tlenowej bezpośrednio do falownika, dzięki czemu falownik może sterować dmuchawą w zależności od zapotrzebowania wody wlotowej. Jeżeli poziom tlenu na wlocie spada do wartości niższej od zadanej, falownik rozpoczyna pracę, uruchamiając dmuchawę na obrotach minimalnych i w miarę potrzeb zwiększając obroty dmuchawy, aby utrzymać wartość wyższą od zadanej. Regulacja ta jest płynna. Oszczędności jakie daje zastosowany falownik w zależności od wody oraz dmuchawy wahają się w zakresie 20 - 60 %.

Co daje falownik:

  • miękkie uruchomienie oraz zatrzymanie dmuchawy
  • wydłużenie żywotności silnika, dmuchawy, oraz połączeń między dmuchawą a dyfuzorem
  • zmniejszenie prądu rozruchowego
  • zmniejszenie generacji mocy biernej
  • możliwość podłączenia komunikacji GSM
  • oszczędności w energii elektrycznej: mocy czynnej, biernej, związane z remontami silników
  • dmuchawa jest zabezpieczona przed przepięciami z sieci, przed przegrzaniem oraz innymi awariami związanymi z uszkodzeniem silnika

 

Sterowanie pompą głębinową:

Falowniki zabezpieczają pompę przed suchobiegiem, a także zapewnia minimalne zużycie energii przy zachowaniu optymalnego punktu pracy. Do wydobycia wody z ujęć podziemnych używa się tzw. pomp głębinowych, o bardzo złożonej konstrukcji. Pompy te najczęściej pracują pionowo (zdarza się, że używa się ich do pracy poziomej jako pompy nawierzchniowe, gdyż dzięki swej wielostopniowej konstrukcji umożliwiają dostarczanie wody o wysokim ciśnieniu). Wymóg minimalnych obrotów (około 70% obrotów znamionowych) jest warunkiem dla powstania tzw. poduszki wodnej, która zapewni właściwe smarowanie i chłodzenie układu łożyskowego pomp.

 Strona główna Falowniki